Sadržaj
Što je toplinski udar?
Toplinski udar u pasa, kao i u ljudi, akutno je stanje nastalo povišenjem unutarnje tjelesne temperature (iznad gornje fiziološke granice), do kojeg dolazi uslijed dugog izlaganja toplini/visokim temperaturama. U takvoj situaciji dolazi do poremećaja regulacije tjelesne temperature te tijelo ne može samo sniziti temperaturu tijela.
Ako je psu prevruće i ne uspijeva si smanjiti tjelesnu temperaturu dahtanjem, razvit će se toplinski udar, koji ga bez pravodobne pomoći može lako ubiti. Normalna pseća tjelesna temperatura nešto je viša nego u ljudi, pa se tako povišenom temperaturom smatra kada prijeđe 39 °C.
Kao i u ljudi, i u pasa postoje određene predispozicije koje povećavaju vjerojatnost da bi pas mogao doživjeti toplinski udar. Ugroženiji su vrlo mladi (štenci) i vrlo stari psi, dugodlaki psi, psi gustoga krzna, brahicefalične pasmine (pasmine koje imaju skraćene, tupaste njuške, poput boksera, mopsa, pekinezera, buldoga, kavalirskog španijela kralja Charlesa itd.). Naravno, i psi koji boluju od određenih bolesti ili su na određenim lijekovima, također se ubrajaju u ugroženiju skupinu.
Simptomi toplinskog udara u psa
Ovo su neki od najčešćih simptoma toplinskog udara u psa:
- dahtanje ili teško disanje
- pretjerano slinjenje (hipersalivacija)
- suh nos
- povišena temperatura (iznad 39 °C)
- promijenjena boja desni
- pas je topao na dodir
- ubrzani otkucaji srca
- povraćanje
- bezvoljnost i slabost
- teturanje
- prestanak mokrenja
- krv u stolici
- drhtanje
- nemogućnost da ustane

Kako pomoći psu koji je doživio toplinski udar?
Ako u psa primijetite bilo koji simptom toplinskog udara, odmah ga premjestite na hladno/sjenovito mjesto ili klimatiziranu prostoriju, polijte hladnom (ali ne ledenom) vodom kako ne bi pao u stanje šoka, i činite to sve dok ne počne normalnije disati, no pazite da ne počne drhtati (ako ste pretjerali s polijevanjem, odnosno ako je voda prehladna, pas se može početi tresti).
Možete ga i umotati u mokre ručnike ili ga hladiti ventilatorom. Svakako mu dajte da pije hladnu vodu, ali ne previše odjedanput, nego postupno i u malim količinama (ovisno, naravno, i o veličini samoga psa).
Čim se pas dovoljno rashladi, ODMAH ga odvedite najbližem veterinaru!
Kako spriječiti da pas doživi toplinski udar?

Srećom, toplinski udar u pasa stanje je koje je prilično lako izbjeći, potrebno je samo pridržavati se nekih osnovnih pravila:
- nikada ne ostavljajte psa zatvorenog u automobilu ili nekom drugom prostoru koji se može brzo zagrijati
- nemojte ga izlagati velikim naporima pri velikoj vrućini
- uvijek mu omogućite pristup vodi, dobro prozračenim, hladnijim prostorijama ili sjenovitim mjestima
- ako su velike vrućine, preventivno tuširajte psa ili mu omogućite hlađenje u vanjskoj kadici, bazenčiću i slično
